BRIGHTON  2017.10.15.-10.27.                      NAGY BEÁTA ÉS NICK ILDIKÓ         

2017.10.15

2017.10.15. vasárnap

Két hét az "iskolapadban"

Iskolánk sikeres Erasmus pályázatának köszönhetően, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy mindkettőnknek lehetősége van egy angliai továbbképzésen részt venni.
Elérkezett az indulás napja. Többszöri mérlegelés után (persze nem az volt kérdéses, hogy ezt a tanfolyamot elvégezzük-e) bőröndjeink végre elérték a versenysúlyukat. Csak remélni tudjuk, hogy nem maradt otthon semmi, mint az az aquincumos kisdiáknak előfordul reggelente az iskolatáska bepakolásánál. Itt nem lesz, ki utánunk hozza az iskolába "és leadja a portán Éva néninek".

 Gépünk a Liszt Ferenc Repülőtérről indult, ami sokunknak már csak Ferihegy marad örökre. Gördülékeny "becsekkolás" után foglaltuk el helyünket a fedélzeten harcra/tanulásra készen. Nem csak átvitt értelemben, hanem konkrétan a felhők fölött jártunk. Ugyan nem tudjuk hány éves volt a (repülőgép) kapitány(a), de hogy profi volt, az biztos, mert zökkenőmentesen tette le a gépet London Luton repterén. Szerencsére a poggyászaink is velünk együtt érkeztek meg. 

Egy "isteni" angol kávé után folytattuk utunkat vonattal Brightonba, annak reményében, hogy az ötórai teát már ott fogyasztjuk el. Brightonba érkezve focidrukkerek sokasága fogadott minket az pályaudvaron (ők, öt órára nem teát fogyasztottak), mivel ma volt a Premier League: Brighton - Everton összecsapás. 1:1 (draw) lett az eredmény. De a nap fénypontja mégiscsak az volt, amikor kilépve a Nyugati Pályaudvarra kísértetiesen hasonlító épületből megpillantottuk a tengert.

2017. 10. 16. hétfő
Találkozás Ophéliával


Ugyan Angliában azt gondolná az ember, hogy Shakespeare Hamlettjéből, Ophéliájal futhattunk össze, de a szomorú igazság az, hogy hétfőn egyenesen az Amerikából jött hurrikán áramlatai érték el a Brit partokat. Szerencsére már jóval szelídebb formában, de még mindig széllel és meglepően enyhe levegővel lepett meg minket. A brightoni égbolt délután 3 órakor, színváltó volt: sárgás-barnából szürkés-rózsaszínbe majd a szürke nem 50, hanem 100 árnyalatába váltott.

Első nap az iskolában
Kíváncsian vártuk tanáraink bemutatkozását. Ed és Jade nagyon kedvesen fogadtak és elláttak minket minden fontos és hasznos információval. Csoporttársaink Németországból, Spanyolországból és Csehországból érkeztek. Természetesen ismerkedési játékokkal indítottuk a kurzust és sokat nevettünk a viccesebbnél viccesebb játékokon... (keresztnév kezdőbetűjével mondott jellemző tulajdonsághoz még egy fura mozdulatot társítottunk és ennek segítségével memorizáltuk egymás neveit; UFO-ként (Unusual Funny Odd) mutatkoztunk be egymásnak; majd 7 percben 7 diával be kellett mutatni iskolánkban tanítási körülményeinket, az alkalmazott módszereket. Sok érdekes ötletet hallottunk.  

2017. 10. 17. kedd

Drizzle or mizzle
A mai napon volt először és sejtésünk szerint nem utoljára megtapasztalni az angol időjárás egyik legismertebb elemét. Igen, végre esett az eső. De szerencsére nem akárhogyan, mert ez csak egy lágy "drizzle" volt. Az angol nyelv egyik szépsége, hogy közel ötven szinonimája van az esőnek illetve a különböző fokozatainak... A lényeg, hogy nem macskák és kutyák potyogtak az égből... (It wasn't raining cats and dogs.)

Crescent, villas or mews
Már-már jól kiismerjük magunkat a városban, annak ellenére, hogy az esőhöz hasonlóan az utca fajták és elnevezésük is változatos. Címeink Leichester Villas and Wilbury Crescent. Délután Conan, (de nem a barbár) hanem az IT person ( Solymosi Tamás bácsi itteni megfelelője) tartott rövid idegenvezetést és olyan helyekre vitt el, amikre a külföldiek csak ritkán találnak rá. Nem a turista látványosságokat, hanem Brighton valódi (egyébként bright side) oldalát mutatta meg. ("Always look on the bright side of life")

Az iskolában
Miután felmértük és megosztottuk, elemeztük egymás számítástechnikai eszközökkel való ellátottságát, felvázoltuk azt a problémát illetve témát, amivel a két hét alatt foglalkozni fogunk és megoldást keresünk rá. Elkezdtük összeállítani saját számítástechnikai szakszótárunkat, melynek bejegyzésit folyamatosan bővítjük (BICS, CALP, EBT, CPA, ZPD). A délutáni tanórákon a gondolattérkép és az idővonal készítésének megannyi változatát tanultuk és gyakoroltuk. Majd a fő projekt feladatunkról ötleteltünk csoporttársainkkal. Meglepő módon hasonló kérdésre keressük a leghatékonyabb megoldást német kollegáinkkal... Igazi team-work volt.

2017. 10. 18. szerda

A diáklét előnyei és hátrányai

Brighton egy igazi diákváros. Iskolánkba (The English Language Center) közel 300 diák tanul jelenleg. Tegnap büszkén vettük át az angol diákigazolványunkat, melynek előnyeit sajnos még nem volt alkalmunk kiaknázni (kedvezményes múzeumi belépő). Ellenben már a harmadik tanítási napon átértékelődött bennünk a házi feladat minőségének és mennyiségének fogalma.

Egy pár, a tanórákon és otthon is alkalmazható linkkel szeretnénk prezentálni, milyen hasznosan töltöttük a mai napot. Az IKT eszközöket hatékonyan alkalmazó tanórák óravázlat írásában verhetetlenek leszünk! (Minden napra egy (nem mese), de mesés!)
Oral skills (Listening and speaking)
Listening (and viewing)

  • https://www.listen-and-write.com
  • https://www.oneyoungworld.com/gallery
  • https://www.elllo.org/
  • https://www.voicetube.com/
  • https://www.speechinaction.org/
  • https://youglish.com/
  • https://www.englishcentral.com/videos
  • https://learningenglish.voanews.com/
  • https://www.brainstuffshow.com/
  • https://www.dialectsarchive.com/

Complete lessons

  • https://www.listenaminute.com/
  • https://ed.ted.com/lessons
  • https://www.esl-lab.com/
  • https://myenglishvoice.com/lesson/
  • https://www.esolcourses.com/content/topicsmenu/listening.html

Speaking (and being seen)

  • https://voicethread.com/
  • https://vocaroo.com/
  • https://info.flipgrid.com
  • https://www.chirbit.com/
  • https://www.youtube.com/
  • https://www.voki.com/
  • https://mailvu.com/
  • https://screencast-o-matic.com
  • Pronunciation (and accent)
  • https://www.pronouncelive.com/
  • https://accent.gmu.edu/
  • https://www.manythings.org/pp/
  • https://www.english-online.org.uk/pronounce/pronounce.htm
  • https://www.shiporsheep.com/
  • https://www.cambridge.org/elt/resources/skills/interactive/pron_animations/index.htm
  • https://www.youtube.com/user/aoao35044
  • https://forvo.com/
  • https://howjsay.com/
  • https://cueprompter.com/
  • https://www.freeteleprompter.org/

A brightoni múzeumokat, mint említettük még nem, de az iskola épületét már bejártuk és ez a gyönyörű Viktória korabeli épület minden nap lenyűgöz minket.

Hazafelé az eső szerencsére csak fine hazy mist és nem raining stair-rods kifejezésekkel lehetett leírni.

2017. 10. 20. csütörtök

Azt gondoljuk, hogy a mai első témánk nem fog senkinek sem csalódást okozni. Eléggé kiszámítható, hogy ma is egy esőfajta megtapasztalásával kezdődött a nap. Szemerkélő esőben indultunk iskolába. (It was spitting.)

A levegő nyirkos (muggy) volt, de sebaj (Tóbiás), mert ezt kellőképpen ellensúlyozta a csontszáraz tananyag: Evidence based teaching, azaz a kutatási tényadatokon és az elért eredményeken alapuló tanítás. Eme tudományos téma elméleti megközelítése után (4x45 percig próbáltunk a közelébe férkőzni és végül sikerrel jártunk, az alabbi konyvek attanulmanyozasaval), a gyakorlatban egymáson is kipróbáltuk egyes elemeit. Felnőttként is izgalmas volt színes rudacskákkal eljátszani a Norman hódítást egy "terepasztalon" a teremasztalon. És persze az elmaradhatatlan házi feladatban is ezeknek a hatékonyságot növelő módszereknek a tárházát kellett felsorakoztatni.

Este, azért volt alkalmunk kikapcsolódni ezután a fárasztó nap után. A brightoni Old Market Theatre ifjúsági színházának előadásában megnéztük a famous Fame című musicalt. Napokig dúdolni és énekelni fogjuk a főcímdalt: "Remember my name, fame I'm gonna live forever I'm gonna learn how to fly, high"

És végezetül a musical egy kevésbé ismert idézetével zárjuk a mai bejegyzést.

"But I was blessed
Beyond where wildest dreams can reach
For I have the privilege
Yes, the privilege to teach."


2017. 10. 20. péntek

Ma délelőtt, tanárunk ED egy Brightonban megrendezésre kerülő TED talk felvételére ment (Ted went to a Ted-talks, but he did not talk.) így mi egy helyettesítő (babysitter) tanárral láttunk neki feladatainknak.
Kora délután pedig egy kiránduláson vettünk részt az Ördög Gátjánál (South Downs National Park: Devil's Dyke). A legenda szerint az ördög ásott árkot ide, hogy a tenger vizével elöntse a sussex-i falvakat templomaikkal együtt. Valójában a Devil's Dyke egy 100 m mély V alakú völgy (5. osztályos tananyag) melyet egy folyó vájt, a kréta korabeli mészkőbe (7. osztályos tananyag). A (szédítő) 217 méteres magaslatról, mely már a viktoriánus korban is turista attrakció volt, csodálatos látvány tárult a szemünk elé.

Lemaradtunk a találkozásról az Orionidákkal

Nem egy kőkorszaki népcsoport tagjaival vagy a druidák rokonaival randiztunk volna, hanem...
A Halley-üstökösből származó Orionidák meteorraj minden év októberében keresi fel a Földet. Ahogy a Halley-üstökös megkerüli a Napot, törmeléket hagy maga után. Bolygónk keringése (6.osztályos tananyag) közben az év bizonyos szakaszaiban találkozik ezzel a törmelékhalmazzal, melyet az Orion csillagképről neveztek el. Az Orionról sokunknak a hetvenes években bemutatott Őrjárat a kozmoszban - Az Orion űrhajó fantasztikus kalandjai című tévésorozat és az alábbi dal juthat eszébe: "Felszállt az Orion / Benne McLane a parancsnok / Hasso a gépháznál / Atan a kilövőállásnál / Tamara ideges / Jack és Paula szerelmes / Zúgnak a harangok / Jönnek a piszkos varangyok." És persze a vicces verzió: "Felszállt az Orion, benne McLane a parancsnok. Mellette ült Tamara, az Orion ... ;-)" A mai fiatalság a Star Wars-ra fog ugyanígy visszaemlékezni 30-40 év múlva.

2017.10.21. szombat

"Szabad péntek, szabad szombat..."
Ugyan a péntek nem, de a szombat és a vasárnap szabad nap (holiday) volt. Ma nem csak otthon volt alkalmunk zuhanyozni (we had a shower). Mára egy light shower jutott, de szerencsére az ernyő védelmet adott. Az esernyőnk tehát ma esett át a tűzkeresztségen (első alkalom, hogy hasznát vettük egyébként).


2017.10.22. vasárnap

Turistaként a mai küldetésünk (mission) a következő (a must see, a must do):

  • British Airways i360
  • The Royal Pavilion
  • The Brighton Pier

Ugyan a repülőjegyünk a Wizzair-re szólt ma mégis volt alkalmunk a British Aiways-zel utazni. Nevezetesen a British Airways i360, azaz a világ legmagasabb mozgó kilátójára 138 méter magasra "repültünk fel". A biztonsági beléptető rendszer ugyanolyan protokoll szerint zajlott, mint egy reptéren (és még a ridikülben maradt manikűr készletet is lent kellett hagyni...) (we were super safe in the super capsule). 
2014-ben kezdték el építeni és 2016-ban nyitotta meg kapuit a függőlegesen mozgó kilátó, melyet ugyanazok az építészek terveztek, mint a Milleniumi kereket Londonban (London Eye - 135 m).

A másik turista-nevezetesség, amit nem hagyhattunk ki a brightoni móló volt (Brighton Pier or Palace Pier) megannyi szórakoztató létesítménnyel (nyerő autómaták, fish&chipses bódék, vidámpark szellem- és hullámvasúttal, körhintákkal). Igazi kánaán a gyerekeknek. A móló látványa este is gyönyörű, hisz 67 ezer (energiatakarékos) villanykörte világítja meg. 
Itt meg kell említsük a tragikus sorsú Nyugati mólót (West Pier), ami 2003-ban leégett. Ez egy olyan építmény, amit órákig lehet bámulni és mégsem unja meg az ember. Különleges esemény, amikor itt gyülekezik egy nagyszámú (akár 40 000 egyedből álló) seregélyraj és napnyugta előtt, egy alvóközösséget alkotva innen indul a nyugvóhelyére. Nem túl dallamos, de jellegzetesen zajos "dalt" (fütyülést és csettegést) hallatva röppennek fel, befeketítve az égboltot.
A többezres seregélycsapat (flock of starlings = murmuration of starlings) repülése egy igazi égi látványosság. Tehát megtudtuk, hogy nem csak a tenger morajlását jelenti a murmur(ation) szó (murmur of the sea, murmuring / murmuration of birds). 
(Birds of a feather flock together, but when the birds of a feather are starlings the flock is called murmuration. Just to make it clear.)

A Royal Pavilion egy igazán egzotikus hely, érdekes történelemmel. Tengerparti pihenő- és szórakozóhelynek készült IV. György számára, aki eredetileg orvosai javaslatára érkezett ide, hogy köszvényét gyógyítsa. Az indiai és kínai motívumokkal díszített palota alatt alagút- és csőrendszer fut a tengerig, hogy a királynak a palotájában is mindig legyen friss tengervíz. Az alagútrendszer funkcióját mindenki fantáziájára bizzuk, de IV. György tudvalevőleg extravagáns kicsapongó életet élt.

Mission completed!

2017.10.23. hétfő

Brightoni tartózkodásunk az élet minden terén számos lehetőséget adott újdonságok megtapasztalására. Mert mint mondják egy nagyon színes és elfogadó város és kiváló hely, hogy az ember kipróbáljon számára eddig ismeretlen dolgokat.

Mi háromnál tartunk (eddig):
Starbucks Café kipipálva 
Világszerte ismert és a fiatalok körében igen közkedvelt, már-már státusz szimbólum a Starbucksba járni. Brightonban három is van belőle, Free wifivel természetesen.
Kréta kipipálva
A Köznevelési Regisztrációs És Tanulmányi Alaprendszerbe rájöttünk, hogy nem krétával kell írni. A 21. század kommunikációs csatornáinak köszönhetően innen is volt lehetőségünk lefaragni, ugyan csak egy ici-picit, az adminisztrációs lemaradásunkból.
Webinarium kipipálva
A Cambridge English Assesment tanítással kapcsolatos webkonferencia széles választékát kínálja a nyelvtanároknak. Ma, a délutáni tanóráinkon, résztvevői lehettünk egy nemzetközi webináriumnak. Témája, a tanmenetünkhöz szorosan kapcsolódó volt: Digitális eszközök használata a tanulók órai önállóságának ösztönzése céljából.

Éltünkben először (The very first experience )
Végül töredelmesen bevalljuk, hogy ezek közül van, amit életünkben először tapasztalunk meg. (Kíváncsiak vagyunk, hányan tudják megtippelni ezek közül melyik, vagy talán melyek, esetleg mindegyik az újdonság erejével hatott? Who knows?)

2017.10.24. kedd

Ma délelőtt a nyelvtantanítás és a szavak tanításának hatékonyságát növelő web2-es alkalmazásokkal ismerkedhettünk meg. Büszkén mondhatjuk, hogy volt, amit már ismertünk, de néhány még nekünk is az újdonság erejével hatott. Délután, volt alkalmunk begyakorolni az applikációkat és a leckénket is a suliban írtuk meg.

Nem is tudtuk hirtelen, hogy mit kezdjünk azzal az egy-két órával, ami ennek köszönhetően felszabadult. Na azért nem kellett sokáig törjük a fejünket ;-)
Természetesen nem pub-túrára (pud crawling), hanem charity shop-túrára (shopping) indultunk.

Úticélunk Hove: George Street alias Paradise of Charity Shops.
(Brightonnal 1997-ben egyesült Hove és azóta Brighton and Hove néven alkot egy agglomerációt.) A fentebb említett charity shop, olyan olcsó használt áruk boltja, ahol a leadott dolgok eladásából származó pénzt különböző alapítványok kezelik és az eladók is "társadalmi munkában" dolgoznak (sokunknak gyermekkorunkból rémlik ez a kifejezés más definícióval, mert ez itt önkéntes!!!) Tehát az itt elköltött pénzzel biztos, hogy a WMCA, a Scope, a British Heart Foundation, a Childrens' Hospice, a Samaritans, a Mind, a Chestnut Tree, a British Red Cross, a Cat's Protection, a Martlet's Hospice, a Salvation Army, az Age UK, az Oxfam, a Minds Matter, a Shelter alapítványokat támogatja, aki vásárol. Az előző lista a teljesség igénye nélkül készült, mert mi az ötödiknél elvesztettük a fonalat és igazából a végére sem értünk. :-)
Az adakozás és egymás segítése a világon a legtermészetesebb dolog az ebben a kultúrában nevelkedőknek... Ez az az ország ahol nemhogy a buszra fel lehet szállni kutyával, de még az emeletes busz (igazi angol double decker) felső szintjére is felvisznek egy kutyát szájkosár nélkül... és ezen, senki nem botránkozik meg.
Hogy a Halloweent stílusosan megünnepeljük ma megvettük a színházjegyünket a Drakula című komédiára. Ha holnap nem jelentkezünk be, akkor elnéztük és tragédia volt, van, lesz...

2017.10.25. szerda

Megkezdődött a visszaszámlálás. Ma volt az utolsó előtti, előtti nap, amit Brightonban töltöttünk.
Reggel, iskolába menet lettünk figyelmesek arra, hogy az egyik háznál a macskakijáró (cat flap) érdekes módon nem az ajtóra, hanem a konyhaablakra van felszerelve... Gyors statisztikát készítve (aki figyelmesen olvasta a blogunkat tudhatja), hogy az egy főre jutó macskák száma mennyi. (Másfél macska per fő..., persze nem vacsorára. ) Háziállat kedvelő nép, az angol (pet lovers) az biztos.

A délelőtti elméleti órák után, nekikezdtünk a kurzus végén beadandó pályamunkánkhoz. A "diplomamunkánk" egy valós, konkrét tanítási probléma megoldására keresi a lehetőségeket az itt tanultak felhasználásával. "Diplomavédésünkre" majd pénteken kerül sor.

Itt (már megérkezésünk óta), mindenki a Halloweenre készül. Este, volt alkalmunk egy Halloween témájú komédiát megnézni a színházban. Címe, Dracula: The Bloody Truth. Egy exeteri színtársulat adta elő és nagyon vicces volt. (We were laughing our heads off.) Szenzációs volt mind a színészi előadás (négy férfi színész, akik a női szerepeket is játszották, csakúgy mint Shakespeare Globe színházában... mind az effektek (hang és fény, vér, füst, babahintőpor). A biztonság kedvéért nem az első sorba vettünk jegyet. De milyen jól is tettük... A darab interaktív volt és volt olyan néző, akit bevontak az előadásba. A közönség sorait elnézve az öltözködési szabályok (dress code) terén elég liberálisak az angolok. A dress code változatos értelmezésének voltunk szemtanúi: alkalmi öltözet, hétköznapi viselet, sportosan elegáns, (vagy kevésbé elegáns, de sportos) illetve extravagáns külsővel is akadtak brightoniak a nézőtéren.

Mint azt megtudtuk az otthoniaktól, az Aquincum Iskola is félelmetes szellemkastéllyá változott és láttuk, hogy a Halloweeni képeslapok is elkészültek már. Legnagyobb sajnálatunkra idén nem tudunk elmenni a Halloween Partira.

2017.10.26. csütörtök

Ma volt az utolsó előtti nap. Folytatódik a visszaszámlálás (It is the final countdown in Europe but not by Europe).
Az iskolában a mai nap is tanulással indult, viszont a délutáni órákon a négy ország (Nagy Britannia, Spanyolország, Németország és Magyarország) oktatási rendszeréről volt alkalmunk beszélgetni. A legérdekesebb számunkra a német kolléganők bemutatója volt. Claudia és Ute egy DALTON iskolában, 5-9. osztályokban tanítanak. A Dalton-terv tanulásszervezésének középpontjában az önálló tanulás áll. A Montessori pedagógia ihlette és a megtapasztaláson, és az együttműködésen, a felelősség vállaláson alapszik. Az oktatási folyamat, mely a tanulók érdeklődéséhez és egyéni fejlődési lehetőségeihez, haladási üteméhez igazodik, személyre van szabva. A gyerekek minden egyes tárgyból feladatlapot kapnak, melyen szerepel az elvégzendő feladat és annak várható időtartama (heti terv és két heti terv valamint kb. nyolc heti tervre van lebontva pl. az angol "tananyag") és maguk osztják be az idejüket hétről hétre. Eldönthetik, hogy szakórára mennek (az új ismeretszerzés és irányított begyakorlás, magyarázat), vagy Dalton "órákon" önállóan végzik munkájukat miközben a szakkabinet tanárától (nem feltétlenül szakos) és egymástól (különböző évfolyamok együtt vannak) is segítséget kérhetnek. A feladat elvégzése után természetesen az elvárt követelményszintnek megfelelően számot adnak tudásukról.
Mivel van olyan kolléganőnk, aki már holnap tanítás után megy haza, tőle ma este búcsúztunk. Számos lehetőségünk adódott, hogy a búcsúvacsorát hol fogyasszuk el. 
Ha Brightonban azt mondja az ember, hogy a Globe-ba mentem, akkor nem biztos hogy Londonba utazott egy színházi előadásra... (de az is meglehet, mert csak 1 órányira van) csak leugrott a pubba.
Ha valaki a Bottom's Rest-be tér be, az nem az illemhelyet használja...

Biztosak vagyunk benne, hogy iskolánk legelső angol kéttannyelvű évfolyamának minden tagja emlékszik, amikor egy nyári táborban Anita néni megtanította a Molly Malone-t ("Dublin's fair city, where the girls are so pretty, I first set my eyes on sweet Molly Malone") Csak, hogy az ír pub ne maradjon ki a sorból...

Ye Olde King and Queen Pub Brighton legnagyobb muemlek epulete, ahol billiardozni es karaokezni is lehet.

2017.10.27. péntek

Ma volt az utolsó nap. Ragyogó napsütésre ébredtünk és az égbolt világoskék volt. Nem hiába a fehér és a kék szín a brightoni albion (TheAlbions, The Seasiders) focicsapat színei. A világoskék (sok szuvenírben visszaköszön) a kék eget, a fehér pedig a mészkősziklákat szimbolizálja.
Vegyes érzelmekkel indultunk iskolába, mert tudtuk, hogy utoljára haladunk el azok mellett a tipikus angol házak mellett, melyek látványa minden angol tanárnak megdobogtatja a szívét. Már-már szinte helybélinek éreztük magunkat, mert bátran tudtunk útbaigazítást adni a turistáknak, hisz Brightont úgy ismerjük, mint a tenyerünket. (Like the back of our palm "inspired" by Norbi.)
Nehéz volt búcsút venni a tengertől is. A napsugarak szikráztak a víz felszínén, és az apró fodrozódástól úgy tűnt, mintha könnycseppek csillognának.
Nagyon izgultunk, mert a mai napon kellett prezentáljuk két hetes munkánkat egymásnak. Büszkén mondhatjuk, hogy kiválóan sikerült és a tanúsítványunkat átvehettük.
Reményeink szerint életre szóló szakmai kapcsolatot (Personal Teaching Network) alakítottunk ki kollégáinkkal, hogy szakmai tapasztalatainkat a jövőben is megoszthassuk.
Elköszöntünk tanárunktól, Ed-től, aki 2018. áprilisában a Brightonban megrendezésre kerülő IATEFL Konferencián is fog előadást tartani.
Este a csomagolás után korán fekszünk le, mert holnap "hajnalban" indulunk Londonba (London's calling, Adventure awaits).

2017.10.28. szombat

Ma reggel vonatra szálltunk Londonban és pár óra múlva meg is érkeztünk Londonba. Nem, nem elírás... jól írtuk a két város nevét, hiszen Brighton másik neve London-By-The-Sea. Azt, hogy valóban kiérdemli-e eme nemes címet mindenki döntse el magának...

                                                          LONDON                                                  BRIGHTON
Híres kilátó                                   London Eye                                               British Airways
Természettudományi kiállítás 
                                    Natural History Museum        Booth Museum of Natural History 
Távol keleti építészet
                           Neasden Temple (hindu templom)                               Brighton Pavilion
Bevásárlóutcák
                             Oxford Street+Regent Street              Churchill Square+Western Road
 Bolhapiacok
                                  Camden+Portobello Road                                                  North Laine
Szórakozóhelyek
                                          Soho                                                                               North Laine
A város "háziállatai"
                                            Piegeons                                                                      Seagulls 
Pihenés
                          napozóágyak a St. James's Parkban                 Beach Huts on The Lawn
Életstílus
                                     bohém és hedonista, nyitott a másságra és elfogadó
Felvonulás                                        Pride in London                                                 Brighton Pride 
  


Miután elfoglaltuk szállásunkat (az ablakunkból a Shard-ot látjuk) nyakunkba vettük a várost és ami csak belefért megnéztük...: Downing Street 10., Horse Guards, Trafalgar Square, The National Gallery, The Mall, Buckhingam Palace, St. James's Park, Westminster Abbey, The Houses of Parliament, The Big Ben with scaffolding, Westminster Bridge, The London Eye, St. Paul's Chatedral, The Globe Theatre,The Tower of London.
Már magában elmondhatatlanul nagyszerű érzés volt egy kicsit turistáskodni Londonban, de mégiscsak a hab a tortán (The icing on the cake) az volt, amikor 19:00-kor... a Tower Bridge-en éppen gyalogosan mentünk át... és pont fel kellett nyitni egy arra járó hajónak... Nagyon szerencsésnek éreztük magunkat!
A szállásunk mondhatni dúsan fel volt dekorálva az alkalomhoz illően -Halloween- ... a liftben csontvázak lógtak, a lépcsőfordulókat ijesztő poszterek díszítették... és rémisztő sminket viselő fiatalok készülődtek, hogy belevessék magukat a rettenetes éjszakába.
Mi viszont Halloween estéjén, mint zombik értünk a hostelba és hulla fáradtan estünk az ágyba. 

2017.10.29. vasárnap

Szerencsésen túléltük az éjszakát (Drakula nem járt erre).
Hova is vezethetett volna két természettudományt kedvelő tanár első útja, mintsem a Természettudományi Múzeumba. Már egy órával nyitás előtt ott voltunk, de nem azért mert most volt az óraátállítás, hanem tapasztalatból tudjuk, hogy őszi szünet vasárnapján ez egy igen kedvelt családi program az angolok körében.
Ugyan Dippy, the Diplodocus már nem volt kiállítva, mert 2018-2020-ig országos turnén veszt részt, de helyette egy óriási kék bálna csontvázat csodálhattunk meg a főcsarnokban. Megtapinthattunk egy meteort, átéltünk egy földrengést, teszteltük érzékszerveinket, ici-pici kolibriket és dodót is láttunk, egy utazáson vettünk részt a Föld középpontja felé (persze csak egy mozgólépcsőn) és értékes drágaköveket is láttunk. Megállapítottuk, hogy nagyszerű élmény lenne diákjainknak, ha a természetismeret óráinkat itt tarthatnánk. Mindaz, amit láttunk, lefedte az 5-8-os helyi tantervünket és tankönyv nélkül interaktív módon elsajátítható...
Elgondolkodtató...
Délután a híres Oxford Streeten és a Regent Streeten sétáltunk végig. Természetesen betértünk a Harrodsba és a Hamleys-be is. Ez utóbbiban a királyi családba "botlottunk". Sétánkat utcai előadóművészek (énekesek és artisták) (street performers=buskers) műsorai színesítették. Utunkat a China Townnal zártuk.
A nap végére már Londonban jobban kiismertük magunkat, mint a Google maps, mert már a rövidebb utat, a kevesebb átszállást is telefonos segítség nélkül, fejből tudtuk.

2017.10.30. hétfő

Post Script

Sajnos, ennek a napnak is el kellett jönnie. Kicsit vártuk is ezt a napot meg nem is... Ambivalens érzésekkel szálltunk fel a Lutonra vezető vonatra. Mindenki jól ismeri a mondást "Mindenütt jó, de a legjobb otthon". "There's no place, like home."
Nagyon nagy lehetőség egy angol tanár számára, hogy például a civilizáció tantárgy tanításánál a saját tapasztalatairól mesélhet. Még ösztönzőbben hat a tanítványainkra, ha saját élményeinkről számolunk be illetve az általunk készített fotókkal illusztráljuk a tanórákat. 
Továbbá, ha megkérdőjelezik a folyamatos jelen passzív alakjának fontosságát, máris jön a válasz, hogy a kávéautomata azt írja ki: "Your coffee is being made." vagy az üzletben az eladó kérdése: "Are you being served, Madam?"
Az elmúlt két hétben különleges és felejthetetlen élményekben volt részünk (unique experience). Nemcsak egy másik ország/nemzet mindennapjaiba nyerhettünk bepillantást, hanem új emberekkel, kollégákkal is megismerkedhettünk és megalapoztunk egy jövőbeni esetleges munkakapcsolatot.
Büszkeséggel tölt el a tudat bennünket, hogy a két heti szorgalmas munkánk gyümölcseként előadhattuk záró prezentációnkat, melyben a tanult applikációk alkalmazását mutattuk be a teljesség igénye nélkül.

Ime a "diplomamunkánk": finalproject9.webnode.hu


Végezetül köszönetünket szeretnénk kifejezni az iskola vezetőségének, hogy lehetővé tette és biztosította számunkra a tanfolyamon való részvételt. Továbbá hálásak vagyunk az Erasmus+ pályázat megírásában valamint menedzselésében aktívan közreműködőknek és Ráczné Schanda Katalin koordinátornak. Minden kollégánknak külön óriási köszönet jár, hogy fáradhatatlanul összevont és helyettesített minket a távollétünkben.

Számunkra november 7-e piros betűs ünnep lesz, mert kipróbálhatjuk a megtanult alkalmazásokat élesben, az osztályteremben is.

 Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el